19ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών

Καλώς ήλθατε στον ιστοχώρο μας!

Το 19ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών βρίσκεται σε κεντρικό σημείο της πόλης στην περιοχή της Αγίας Βαρβάρας στο οικοδομικό τετράγωνο που περικλείεται από τις οδούς Σολωμού (στο 57 η κύρια είσοδος) Σμύρνης, Μπενιζέλου Ρούφου και Χαριλάου Τρικούπη. Συστεγάζεται με το 6ο Δημοτικό Σχολείο καθώς και με τα 3ο και 44ο Νηπιαγωγεία. Είναι 12θέσιο Δημόσιο Σχολείο.

Το παλαιό κτίριο χτίστηκε περίπου το 1930-32, τότε που θεμελιώθηκαν στην Ελλάδα πάνω από 3.000 σχολεία. Εκεί στεγάστηκε αρχικά το 6ο Δημοτικό Σχολείο. Μεταπολεμικά στεγάστηκε εκεί και το 19ο Δημοτικό Σχολείο. Λόγω της αύξησης των μαθητών κατά τη δεκαετία του 1980 για κάποια χρόνια τα σχολεία λειτούργησαν σε τρεις βάρδιες (08:00 - 12:00, 12:00 - 16:00 και 16:00 - 20:00), ενώ φτιάχτηκαν και κάποιες πρόχειρες αίθουσες για να εξυπηρετηθούν οι αυξημένες ανάγκες.

Το Σεπτέμβριο του 1985 παραδόθηκε το νέο κτίριο του συγκροτήματος.

Blogger TemplatesMy Blogger TricksAll Blogger Tricks

Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα,

πάντα τ’ αγαθά φέρει.

Σωκράτης 469-399 π.Χ.

Η Μαγεία της Ανάγνωσης

Ψάρεψα αυτό το βίντεο. Κι όταν το είδααααα..... λωλάθηκα! Σκέφτηκα όμως: Μήπως είμαι υπερβολικός;; Μήπως είμαι σαν το κ. Λ....;; Έτσι, το έδωσα σε δυο φίλους μου, βιβλιοφάγους να το δουν. Τον Μάνο και την Αναστασία. Μαθητές δημοτικού.

Να τι μου απάντησαν.

Αυτό το βίντεο μού αρέσει πολύ. Ο ανεμοστρόβιλος νομίζω ότι συμβολίζει την τηλεόραση η οποία μας τρομάζει όλους. Με άλλα λόγια κάνει τη ζωή μας γκρίζα και βαρετή. Έτσι ο κόσμος είναι στενοχωρημένος, ενώ διαβάζοντας χαίρεσαι, επειδή πληροφορείσαι και μαθαίνεις πολλά για τόσα ωραία πράγματα που δεν ήξερες. Επίσης πιστεύω πως όντως τα βιβλία δίνουν χρώμα στη ζωή. Αν οι άνθρωποι διαβάζουν θα γίνουν πολύ μορφωμένοι.
Καλό καλοκαίρι.
Μάνος (Ε' τάξη)

Το βίντεο ήταν πολύ ωραίο. Μου έκανε εντύπωση που όταν ήρθε ο αέρας, πήρε τα χρώματα και τις λέξεις από το βιβλίο που έγραφε ο κύριος. Όταν ο κύριος πήγε να μείνει με τα πουλιά-βιβλία πήρε ένα βιβλίο και άρχισε να κάνει αστείες γκριμάτσες. Χι, χι, χι!!! Κάτι ακόμα που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν πως κάθε φορά που έδινε ένα πουλί-βιβλίο, οι άνθρωποι είχαν πάλι τα χρώματα τους.
Aναστασία (Γ΄τάξη)

Δείτε κι εσείς το βίντεο και γράψτε τα δικά σας σχόλια! Τα περιμένω!