19ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών

Η χορωδία των σχολείων μας στη Μαθητική Χορωδιακή Συνάντηση

Αν και πρωτάρηδες τα καταφέραμε!

Στην πρώτη της δημόσια εμφάνιση η μεικτή χορωδία των δύο σχολείων μας (6ου και 19ου) υπό τη διεύθυνση της μουσικού μας κας Πόπης Αγγελοπούλου παρουσίασε με μεγάλη επιτυχία στην Μαθητική Χορωδιακή Συνάντηση τρία τραγούδια: το «Όπου υπάρχει αγάπη» του Στέφανου Βαρελλά, το «Φιλντισένιο καραβάκι» των Νίκου Γκάτσου και Μάνου Χατζιδάκη και τέλος το παραδοσιακό της Μακεδονίας «Μήλο μου κόκκινο».

Με ζωηρές αλλά μελωδικές φωνές οι μαθητές των σχολείων μας γέμισαν το κατάμεστο από γονείς και φίλους αμφιθέατρο του ΑΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας και απέσπασαν το ενθουσιώδες χειροκρότημα του κοινού.

Στο πιάνο μάς συνόδεψε η μουσικός του Δημοτικού σχολείου Κ. Καστριτσίου κ. Κατερίνα Φιλιππάτου την οποία θερμά ευχαριστούμε.

Πολλά συγχαρητήρια στους χορωδούς και κυρίως στη δασκάλα τους.